بیوگرافی انیو موریکونه

بیوگرافی، زندگینامه ی کامل و عکس هایی از انیو موریکونه

انیو موریکونه

انیو موریکونه

انیو موریکونه ۱۰ نوامبر 1928 در رم، ایتالیا متولد شد. او فرزند لیبرا و ماریو موریکونه نوازنده ترومپت جاز بود.

او اولین کمپوزیسیون خود را در شش سالگی ساخت، در حالیکه نه سال بیشتر نداشت به آموختن نوازندگی مشغول شد. موریکونه در 1940 رسما وارد آکادمی سانتاسیسیلیا شد. در این زمان 12 ساله بود و علاوه بر نوازندگی تحت تعلیم روبرتو کاگیانو به فراگیری هارمونی در موسیقی پرداخت. در 1946 او موفق به دریافت دیپلم نوازندگی ترومپت شد.

وی آهنگسازی و رهبری کرال را نیز زیر نظر گوفردو پتراسی مورد مطالعه قرار داد و پس از فارغ‌التحصیلی، کار موسیقی را به شکل حرفه‌ای آغاز نمود. از نخستین آثار وی می‌توان به Distacco I و Distacco II اشاره کرد. دیگر آثار جدی از آن زمان قطعه‌ای بود با نام Imitazione و Intimita که هر دو برای پیانو و آواز نوشته شده بود.

در ابتدای دهه 60 او آغاز به ساخت موسیقی برای سینما کرد که البته در آغاز این کار را با نام‌های مستعار دان ساویو و لئو نیکولز انجام می‌داد. او نوشتن و ساخت موسیقی متن فیلم را به صورت اتفاقی و به خواست یک کارگردان سینما آغاز نمود. موریکونه می‌گوید از آن زمان تاکنون هیچ کارگردان دیگری از من نخواسته به او مراجعه کنم و پیشنهادهایم را مطرح کنم، بلکه همیشه آن‌ها ساخت موسیقی برای فیلم‌هایشان را به من پیشنهاد می‌کنند و در ساخت موسیقی نیز به هیچ چیز و هیچ کسی جز خودم متکی نبوده‌ام. وی معتقد است هر کسی برای ایجاد خلاقیت در حرفه خود قطعاً به عاملی متکی است و این عامل در زندگی او عشق به آثار هنرمندانی مانند باخ، استراوینسکی، مروسکو بالوی و… بوده‌ است.

در طی پنج دهه موریکونه برای بیش از 400 اثر سینمایی و تلویزیونی موسیقی نوشته است. وی با کارگردانان بسیاری چون سرجیو لئونه، برناردو برتولوچی، رومن پولانسکی، فرانکو زفیرلی، الیور استون، برایان دی پالما، جوزپه تورناتوره و پیر پائولو پازولینی همکاری داشته است.

از این میان موریکونه ده‌ها پارتیتور برای فیلم‌های وسترن نوشته است که از آن جمله می‌توان به فیلم‌هایی چون یک مشت دلار، به خاطر چند دلار بیشتر، خوب بد زشت و روزی روزگاری در غرب اشاره کرد. روزهای بهشت، روزی روزگاری در آمریکا، ماموریت، تسخیرناپذیران، سینما پارادیزو، هملت، باگزی، افسانه ۱۹۰۰، مالنا و بهترین پیشنهاد (۲۰۱۳) از دیگر آثار او می‌باشند.

وی برنده یک جایزه گرمی، دو گلدن گلوب، دو تندیس آکادمی سینمای اروپا، پنج بفتا، ده دیوید دی دوناتلو، یازده روبان نقره‌ای، شیر طلایی افتخاری فستیوال فیلم ونیز، عقاب طلایی آکادمی سینمایی روسیه و جایزه پولار است. در سال 2007 میلادی اسکار افتخاری آکادمی به او اهدا شد.

وی پیش از این نیز پنج بار نامزد دریافت جایزه اسکار در بخش رقابتی بوده است که موفق به دریافت هیچ‌کدام نشد.

انیو موریکونه

انیو موریکونه

در 13 اکتبر 1956 او با ماریا تراویا ازدواج کرد. همسر او نقش مکملی در برخی آثار وی ایفا کرده است و به طور مثال متون لاتینی که در موسیقی فیلم ماموریت شنیده می‌شود سروده اوست. حاصل زندگی آنها 3 پسر و 1 دختر است که در میان پسران آندره‌آ آهنگساز و جیووانی فیلم‌ساز هستند.

دانستنی هایی درباره ی انیو موریکونه:

انیو موریکونه از سوی دولت‌های ایتالیا، فرانسه و مقدونیه نشان افتخار دریافت کرده است.

ترومپت ساز تخصصی اوست اما انیو موریکونه در نواختن گیتار کلاسیک هم مهارت دارد.

تاکنون بیش از 60 میلیون نسخه از آثار موریکونه در جهان به فروش رفته است.

انیو موریکونه

انیو موریکونه

گانگنام استایل
افتتاحیه جشنواره فیلم کن با «گتسبی بزرگ»
عکس های آوریل لاوین در بورلی هیلز
داستان و عکس های فیلم در دنیای تو ساعت چند است؟
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه