اهدای شیر طلای جشنواره فیلم ونیز به برتران تاورنیه

برتران تاورنیه موفق به دریافت جایزه شیر طلای ونیز شد

برتران تاورنیه، کارگردان و فیلمنامه نویس سرشناس فرانسوی با دریافت جایزه شیر طلای افتخاری هفتاد و دومین جشنواره فیلم ونیز، تجلیل شد.

اهدای شیر طلای جشنواره فیلم ونیز به برتران تاورنیه

اهدای شیر طلای جشنواره فیلم ونیز به برتران تاورنیه

برتران تاورنیه کارگردان کهنه‌کار فرانسوی که در شهر لیون فرانسه به دنیا آمده، از همان سنین نوجوانی تحت تاثیر فیلمسازانی چون جان فورد، ژان ویگو و ژاک بکر تصمیم گرفت فیلمساز شود.

تاورینه با دو فیلم تاکنون در جشنواره فیلم ونیز حضور داشته که یکی «حدود نیمه شب» در سال ۱۹۸۶ و دیگری «ال ۶۲۷» در سال ۱۹۹۲ بوده است.

اولین فیلم این کارگردان ۷۴ ساله «ساعت ساز سن پل» نام داشت که سال ۱۹۷۴ براساس رمان ژرژ سیمنون ساخته شد و توانست جایزه بزرگ هیات داوران جشنواره برلین را از آن خود کند.

بیشتر کارهای اولیه تاورنیه بر داستان‌های مرموز و اسرارآمیز تمرکز دارند، اما موضوع‌های اجتماعی در کارهای بعدی وی آشکارتر ترسیم می‌شوند. نگاه چپ گرایانه وی در فیلم های «زندگی و دیگر هیچ» و «کاپیتان کنان» برجسته‌تر است.

در سال ۱۹۸۴ تاورنیه برای فیلم «یکشنبه در بیرون شهر» جایزه بهترین کارگردان جشنواره فیلم کن را تصاحب کرد. او برای فیلم «زندگی و دیگر هیچ» (۱۹۸۹) جایزه بهترین فیلم خارجی زبان بفتا را به دست آورد. این فیلم روایت زندگی مردی‌ است که کارش یافتن هویت سربازانی است که هنوز مرگشان پس از جنگ جهانی اول به ثبت نرسیده است. وی در ۱۹۹۵ فیلم «طعمه» را براساس رمانی اثر مورگان اسپورتس ساخت و توانست برنده خرس طلایی جشنواره برلین شود.

این فیلمساز پس از «لولای مقدس» که سال ۲۰۰۴ نتوانست نظر مثبت منتقدان سینمایی را جذب کند تا سال ۲۰۰۸ فیلمی را جلوی دوربین نبرد. فیلم بعدی وی «مه الکتریکی» در سال ۲۰۰۹ به عنوان محصول مشترک فرانسه و آمریکا اکران عمومی شد و نقش‌های اصلی این فیلم را تامی لی جونز و جان گودمن بازی کردند. / خبرگزاری مهر

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه